Serdecznie zapraszamy na koncert w ramach Viva Musica, który odbędzie się 1 maja 2024 roku o godzinie 16:00 w Kościółku Polskim w Prabutach.

W programie m.in.: E. Morricone, J. Brahms, J. Williams, A. Piazolla, H. Mancini.

Marta Różańska 

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie oboju prof. Józefa Raatza (dyplom z wyróżnieniem w 2007 roku). W 2005 i 2006 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury. W ramach programu Erasmus studiowała w Conservatoire National de Musique et de Danse de Lyon w klasie oboju prof. Jeana Louisa Capezzali oraz prof. Jérôme’a Guicharda. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Jérôme’a Guicharda, Nicolasa Daniela, Diethelma Jonasa czy Jerzego Kotyczkę.

W 2004 roku zdobyła Nagrodę Jury na 1° Concorso Internazionale per Oboe Giuseppe Ferlendis w Adrara S. Martino we Włoszech, gdzie była najmłodszą uczestniczką. W tym samym roku wraz z trio stroikowym MAG otrzymała Honorowe Wyróżnienie na VIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. W 2007 roku otrzymała stypendium w ramach studiów podyplomowych w Royal Northern College of Music w Manchester w Anglii w klasie prof. Jonathana Small.

Przez 12 lat była pierwszą oboistką w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Jest pierwszą oboistką Sinfonietty Pomerania. Współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką, Capellą Gedanensis, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Hanseatica, Orkiestrą Kameralną Progress oraz Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku. Od października 2006 roku jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie pełni funkcję adiunkta w klasie oboju.

Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą na wielu ważnych koncertach i festiwalach muzycznych. W 2013 roku wraz z Andrzejem Wojciechowskim i Mirosławem Pachowiczem utworzyli Gdańskie Trio Stroikowe. Zespół ten prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną, a wśród jego sukcesów są: III Nagroda Główna podczas International Music Competition na Malcie (2014), I Nagroda podczas 25. International Competition for Young Musician „Città di Barletta” oraz Nagroda Specjalna za wykonanie utworu powstałego po roku 1960 podczas 25. International Competition for Young Musician „Città di Barletta”.

Dokonała wielu nagrań płytowych, m.in. V i VI Symfonii L. van Beethovena – pod batutą Wojciecha Rajskiego, Opentańca którego twórcami byli Adam Sztaba i Tomasz Filipczak, dla firmy DUX utworów pięciu współczesnych kompozytorów związanych z Gdańskiem: Krzysztofa Olczaka, Andrzeja Dziadka, Radosława Łuczkowskiego, Tadeusza Dixy i Marka Czerniewicza, Aforyzmów na kwartet dęty Radosława Łuczkowskiego, a wraz z Gdańskim Zespołem Instrumentów Dętych nagrała utwory J.N. Hummla, W.A. Mozarta i Ch. Gounoda. W 2018 roku wraz z pianistka Anną Mikolon nagrała płytę stanowiącą Światowe Prawykonanie z muzyką Rene de Boisdeffre. A w 2020 roku powstała  debiutancka płyta duetu Paszkiewicz/Różańska Duo, p.t. Baltic Music na obój I fortepian.

Źródło: https://www.pckis.pl/koncert-w-ramach-viva-musica/