Dziś, 11 lipca obchodzona jest 80 rocznica ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistyczne organizacje ukraińskie na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przypada w rocznicę „Krwawej Niedzieli”, która była punktem kulminacyjnym masowych mordów ludności cywilnej na Wołyniu dokonywanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojne ramię Ukraińską Powstańczą Armię, wspieranych przez miejscową ludność cywilną. W zbrodniach dokonywanych na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, Podolu, Pokuciu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zginęli obywatele polscy narodowości polskiej, żydowskiej, czeskiej, ormiańskiej. Liczba ofiar jest trudna do określenia, szacunkowe dane mówią o 100 000 zamordowanych.

Na LXVII sesji Rady Miejskiej w dniu 2 czerwca Rada Miejska w Prabutach przyjęła stanowisko w sprawie upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Uchwała RM z dnia 2 czerwca 2023 roku – LXVII-440-2023

„Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”.