W symboliczny sposób, składając kwiaty i zapalając znicz pod pomnikiem pamięci, włodarze miasta upamiętnili 80 rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Dokładnie 80 lat temu 17 września 1939 roku Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich napadł na Polskę. Było to zgodne z radziecko – niemieckimi ustaleniami, zawartymi niecały miesiąc wcześniej w pakcie Ribbentrop – Mołotow. Atak ZSRR był nożem wbitym w plecy państwu polskiemu, gdyż przekreślał jakiekolwiek szanse na obronę kraju, napadniętego wcześniej przez hitlerowskie Niemcy.

Tego dnia Prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki wydał w Kosowie Huculskim orędzie do obywateli:
„Obywatele! Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny, aż po dzień dzisiejszy, wytrzymując napór ogromnej przewagi całości bez mała niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności. Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy, zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. […] Na każdego z was spada dzisiaj obowiązek czuwania nad honorem Naszego Narodu w najcięższych warunkach” („Monitor Polski”, 25 IX 1939, nr 213).