Miasto i Gmina Prabuty realizuje projekt  „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Liwą w nieznane”.

„Pomorskie Szlaki Kajakowe”– zadanie mające na celu zagospodarowanie szlaków wodnych w województwie pomorskim zostało uznane za jedno z trzech przedsięwzięć strategicznych Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie poprawienia atrakcyjności turystycznej Pomorska Podróż na lata 2014 -2020.

Na rzece Liwie projekt realizowany jest w partnerstwie czterech gmin: Kwidzyn, Ryjewo, miasto Kwidzyn i Prabuty. Partnerem wiodącym jest gmina miejska Kwidzyn.

W naszej gminie budowane będą dwa miejsca ułatwiające organizację spływów kajakowych:

  1. Miejsce początkowe na szlaku kajakowym Liwy w miejscowości Julianowo Lokalizacja  znajduje się bezpośrednio przy drodze gminnej 248036G, łączącej miejscowość Gonty z drogą wojewódzką nr 518 Prabuty – Sztum. Miejsce do wodowania na szlaku kajakowym Liwy poniżej jeziora Dzierzgoń, na płaskim terenie pomiędzy rzeką, linią kolejową i drogą lokalną w miejscowości Julianowo
  2. Przenoska na II Młynie na szlaku kajakowym Liwy przy elektrowni wodnej. Przenoska przez zaporę, rozległe, zagospodarowane miejsce na odpoczynek w częściowo zalesionym terenie. Doskonałe miejsce na rozpoczęcie i zakończenie spływu,  Bardzo dobry dojazd drogą leśną ok. 600 m. od drogi wojewódzkiej nr 521 Kwidzyn – Prabuty

W ramach inwestycji zbudowane będą pomosty ułatwiające wodowanie kajaków oraz urządzenia pomocnicze: wiaty, ławo-stoły, suszarki, miejsca na ognisko. Umowa na finansowanie przedsięwzięcia została podpisana w grudniu 2017 roku, realizacja projektu rozpoczyna się w 2018 roku i przewiduje, że całkowity koszt wyniesie około 1 509 000,00 zł. Poziom dofinansowania wynosi 85%, a udział Miasta i Gminy Prabuty przewiduje wydatki na poziomie 297 000 zł.