W miniony piątek 26 kwietnia w Kamionie koło Warszawy odbyły się Szkolne Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. Po kwalifikacjach wojewódzkich, każde z województw mogło wystawić  96 uczestników we wszystkich kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców.

Nasz powiat reprezentowało 4 uczniów, w tym naszą gminę Prabuty 3 osoby: Natalia Proć, Amelia Zakrzewska i Tymoteusz Kil.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że organizatorzy przygotowali uczestnikom niespodziankę w postaci malowniczych, leśnych tras po bardzo ciężkim terenie przebiegającym wśród piaszczystych ścieżek. Trasa nosiła imię Roberta Lewandowskiego, odtworzona rok temu przez mamę,  panią Iwonę Lewandowską.

Bardzo ciężka trasa, dzieci brnące po kostki w piasku, a dodatkowo dużo podbiegów nie ułatwiały zadania uczestnikom.

Jako pierwsza do rywalizacji stanęła Natalia Proć z klasy VI na dystansie 1000 metrów. Po bardzo ładnym początku wyszła na prowadzenie i do ostatniej górki prowadziła stawkę zawodniczek. Niestety na ostatnim podbiegu zabrakło po prostu siły, ale walcząc jak lwica ukończyła rywalizację na III miejscu w Polsce !!! Jest to największy sukces Natalii w jej biegowej karierze.

Następnie do rywalizacji stanęły młodziczki, w stawce których wystartowała Amelia Zakrzewska z Rodowa. Dystans do przebiegnięcia jaki miały dziewczyny to 1500 metrów.  Od startu 5 zawodniczek, w tym Amelia, przewodziła wyraźnie grupie. Rywalizacja trwała do ostatniej górki gdzie ukształtowała się pierwsza trójka. Po finiszowych metrach uczennica z Rodowa zajęła III miejsce zdobywając brązowy medal. Jest to jak do tej pory największe osiągnięcie zawodniczki.

Po rywalizacji dziewcząt na starcie stanęli chłopcy, wśród nich Tymoteusz Kil z Rodowa, w kategorii młodzików. Chłopcy rywalizowali na dystansie 2000 metrów. Bieg w początkowej fazie rozgrywany był w bardzo wolnym tempie. Zawodnicy zaczęli przyspieszać w połowie dystansu gdzie ukształtowała się czołówka 6 zawodników, w której był Tymek. Po pasjonującym finiszu  Tymek zajął najgorsze i najbardziej nielubiane miejsce przez sportowców, był IV. Po wicemistrzostwie makroregionu to największy sukces zawodnika.

Ciężka i systematyczna praca w każdej dziedzinie naszego życia w końcu musi przynieść efekty. Przykładem są Ci zawodnicy, uczniowie, sportowcy naszych szkół, którzy w tak znakomity sposób reprezentują naszą gminę w Polsce. Brawo!!!

Opracował: Marcin Kłosiński